Середа, 23.07.2025, 04:27 | Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Головна » 2010 » Березень » 2 » На варті пам’яті
09:07
На варті пам’яті

На варті пам’яті


Десятирічна афганська війна –  трагічна епопея кінця 70-80-х років минулого століття – позначилася чорним слідом на долях близько 600 тисяч радянських людей, з яких близько 160 тисяч – українці. Понад 12 тисяч тільки українських воїнів-інтернаціоналістів отримали поранення чи каліцтва, близько 3,5 тисяч  – не повернулися до своїх домівок...

Час швидкоплинний і п’ятнадцятого лютого вже виповнився 21 рік відтоді, як радянські солдати залишили територію республіки Афганістан. І хоча Україна офіційно (згідно з указом Президента від 11.02. 2004р.) стала відзначати цю дату не так давно, назвавши її Днем вшанування учасників бойових дій на території інших держав, місто Орджонікідзе (за пропозицією виконавчого комітету) вшановує солдатів, які з честю виконували свій військовий обов’язок у мирний час, вже 16 років поспіль. 

 

«І пам’ять оживає вогнем пекучих ран.

Ніколи не забути нам тебе, Афганістан...»


Не порушуючи традицій, урочистості цього дня, підготовлені силами служб виконавчого комітету міста, розпочалися у сесійній залі міськвиконкому, де відбулася зустріч міського голови Івана Цупрова з колишніми воїнами-інтернаціоналістами й батьками солдатів, що загинули при виконанні військового обов’язку в мирний час. Зі словами великої вдячності та найтеплішими побажаннями здоров’я на довгі роки та миру Іван Іванович звернувся до присутніх:

–Спасибі вам, воїни-інтернаціоналісти, за те, що ви є, за те, що ви надійні, і ви – разом (міська організація ветеранів Афганістану по праву вважається однією з кращих як в області, так і в Україні). Особлива вдячність батькам, які, пройшовши крізь важкі випробування й непоправні втрати, знаходять сили бути сьогодні з нами і займають активну громадську позицію у важливій справі збереження пам’яті.

В ході дружнього спілкування говорилося про особливе ставлення міста до патріотичних традицій, на яких завжди виховувалася молодь. І присутні, користуючись нагодою, висловлювали подяки міському голові та всій його команді за увагу та небайдужість у вирішенні проблемних питань.

Наостанок, щиро пожимаючи руки цим мужнім людям, міський голова вручив традиційні конверти з матеріальною підтримкою. Також певну матеріальну підтримку  батькам загиблих солдат та воїнам, що втратили здоров’я, надав і Орджонікідзевський гірничозбогачувальний комбінат. Її вручив голова профспілки Євген Запускалов.

Для участі у наступних заходах зібрання виїхало на Алею Слави, де відбувся урочисто-траурний мітинг.

Алея Слави – місце зустрічей, шани і пам’яті


У нинішньому році виповнюється десять років з моменту урочистого відкриття цього меморіального комплексу. І всі 10 років дивляться на місто наші Герої – визволителі рідного краю та їхні онуки – воїни-інтернаціоналісти. Тут завжди людно, бо їхню естафету честі й гідності, шанобливе ставлення до солдатського подвигу приймає й нинішнє покоління молоді. Тому їхня участь в урочисто-траурному мітингу була самою безпосередньою (у нинішньому році це були учні середніх шкіл №2, 9).

У своєму  привітанні  міський голова Іван Цупров сказав:

–В цей день ми віддаємо шану тим солдатам і офіцерам, які з честю виконали свій військовий обов’язок у горах Афганістану, пустелях Іраку, при врегулюванні конфлікту в Югославії та інших вибухонебезпечних точках світу... Дев’ять двадцятирічних юнаків, місто втратило в афганській війні: Жуков Павло, Отінов Володимир, Мамедов Григорій, Макаричев Андрій, Попов Віктор, Мельник Сергій, Губа Віталій, Клоков Сергій, Ніконоров Віктор. Ще 16 юних земляків загинули при виконанні обов’язку у лавах Збройних Сил: Аверін Сергій, Блящук Вадим, Богдан Андрій, Бородін Ігор, Бурсов Володимир, Бугай Сергій, Герман Олексій, Колесник Микола, Міщенко Віктор, Пилипас Костянтин, Смотров Микола, Чабан Сергій, Явір Олександр, Сабіров Павло, Чернюк Володимир, Кравченко Олексій. До списку тих, хто до кінця виконав свій громадянський обов’язок, на жаль, ціною свого молодого життя, додалося ще два прізвища: Костюков Леонід і Мельниченко Валерій. Вони загинули, захищаючи мирних громадян.


Тож час вкотре переконує – мужність і героїзм воїнів-інтернаціоналістів не поступаються бойовій звитязі  батьків і дідів – солдатів Великої Вітчизняної.

186 воїнів-афганців живуть сьогодні в місті Орджонікідзе. Вони і дотепер в строю – беруть активну участь у громадському житті, передаючи свої знання і досвід молоді...

Ви вийшли із Афганістану і зберегли військову доблесть. Ваші нагороди чесні й гідні. Ви не були загарбниками, ви чесно виконували свій обов’язок – захищати. Я дякую вам, воїни-інтернаціоналісти, за ваші чоловічі вчинки. Низько вклоняюся батькам загиблих. Спасибі вам за гідних синів. Спасибі за те, що ви з нами...


З нагоди 21 річниці виводу військ із Афганістану міський голова  вручив високі державні нагороди воїнам-афганцям. Від імені народного депутата, голови Всеукраїнської асоціації «Афганці Чорнобиля» Олександра Рябеки  він вручив орден «За доблесть і честь» Ігорю Смірнову та медалі «20 років виводу військ із Афганістану» – Анатолію Литвиненку та Володимиру Толстунову. Почесну грамоту від народного депутата, голови Всеукраїнської асоціації «Афганці Чорнобиля» Олександра Рябеки  отримав Геннадій Сокур. Медалі «Захиснику Вітчизни» міський голова вручив Миколі Середі, Юрію Крамарю та Віктору Кулику.

Також Іван Іванович звернувся до чисельної когорти педагогів міста, учнівської та батьківської громадськості  і подякував за збережену пам’ять про героїчну історію міста і подвиги наших земляків у всі часи.

Естафету вітань і нагородження продовжив військовий комісар міста, підполковник, учасник бойових дій в Іраку Роман Лобовський, який вручив медалі «20 років виведення військ  з Афганістану» Сергію Гайдуку, Володимиру Малому, Олександру Незименозі, Анатолію Шматову, В’ячеславу Воловику, Олександру Грінеру та Євгену Базаренку. Свої вітання  висловив і голова міської організації ветеранів Афганістану Станіслав Воловик.

І навіть во-весняному проливний дощ, що пустився на момент мітингу, не зміг завадити його учасникам сказати найтепліші слова вдячності нашим відважним землякам, що воювали.

Традиційною хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять загиблих героїв-земляків і поклали вінки та квіти до меморіальних знаків на Алеї Слави.

Відразу після мітингу зібрання виїхало на міське кладовище, де настоятель храму святителя Іоанна Златоуста отець Володимир відслужив панахиду по загиблих солдатах. Після проведеного обряду присутні відвідали могили воїнів, поклавши корзини з квітами.


Учасники заходів за давнім православним звичаєм пом’янути душі загиблих  воїнів і підняти келих за здоров’я живих  та бойове братерство, котре все таки вміємо пронести крізь роки...

Переглядів: 589 | Додав: hackerfox | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: